Uzależnienie od alkoholu czy narkotyków jest trudną sytuacją dla osoby dotkniętej tym problemem. Każda choroba, również i ta, wymaga stosownego leczenia. Różni się ono jednak na tyle od leczenia innych dolegliwości, że sama wizyta u lekarza, wykupienie zapisanej recepty i zażywanie lekarstw nie jest w stanie w pełni wyleczyć osoby nałogowo zażywającej alkohol lub narkotyki. Całkowite wyleczenie nie jest jednak niemożliwe, jeśli chory podda się całemu szeregowi farmaceutycznych oraz psychologicznych zabiegów, które pozwolą z powrotem cieszyć się życiem i dobrym stanem zdrowia.

Naltrekson – dlaczego jest pomocny w walce z nałogiem

Przyczyną dolegliwości związanych z uzależnieniem jest długotrwałe poddawanie organizmu szkodliwym substancjom. W przypadku zażywania narkotyków, oprócz wyniszczających czynników, istnieje dodatkowo ryzyko przedawkowania. Zdarza się ono zazwyczaj w przypadku pomyłkowego zażycia zbyt dużej ilości, np. dobrze oczyszczonej substancji, która dzięki temu wykazuje się silniejszym działaniem. Do objawów przedawkowania zaliczamy:

  • spowolnienie pracy serca
  • problemy z oddychaniem
  • zasinienie warg oraz skóry
  • utrata przytomności

Wdrożenie odpowiedniego leczenia zatem nie tylko jest ratunkiem dla zdrowia, ale też i dla życia. Naltrekson, wspomagający abstynencję oraz blokujący receptory odpowiedzialne za uczucie szczęścia jest bardzo pomocny w ostatecznym wyjściu z uzależnienia. W przypadku choroby alkoholowej nie polega na wywołaniu niechęci, czy też silnych dolegliwości po spożyciu alkoholu, ale powoduje zmniejszenie potrzeby picia. Na osoby uzależnione od narkotyków z kolei działa w ten sposób, iż nie odczuwając już euforii związanej z zażywaniem ich, przestają być już niezbędne w ich życiu, ponieważ nie spełniają już swojej roli.

Zalety i przeciwwskazania stosowania naltreksonu

Do głównych zalet z pewnością można zaliczyć brak rozwijania przez organizm tolerancji na lek, dzięki czemu nie uzależnia i nie przestaje spełniać swojej roli. Przeciwwskazaniem do jego używania jest nadwrażliwość na jego składniki. Należy pamiętać o całkowitym odstawieniu narkotyków co najmniej 5-10 dni przed rozpoczęciem leczenia.