Często bywa tak, że nie zwracamy uwagi na wartości odżywcze spożywanych produktów. Jemy to, na co mamy ochotę, albo z powodu braku czasu jemy w biegu, zwykle gotowe posiłki. Dopóki organizm nie wysyła żadnych niepokojących sygnałów, odkładamy myśl o zdrowej diecie, zasłaniając się skomplikowanym procesem obliczania kalorii, układania menu, czy też samodzielnego przygotowania zdrowego, bogatego w witaminy posiłku. W jaki sposób niewłaściwa dieta wpływa na kłopoty z sercem?

Alkohol, kawa i nieracjonalne odżywianie skutkiem arytmii serca

Niedobór magnezu wpływa niekorzystnie na serce, ponieważ jest on niezbędny w procesie normalizacji skurczów. Alkohol wypłukuje magnez z organizmu, a także ma działanie toksyczne. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie zacząć dzień w inny sposób, niż filiżanka kawy. Oczywiście jeśli w spożywaniu kofeiny panuje umiar, nie jest to niebezpieczne. Trzeba jednak pamiętać, że kofeina, powodująca przyspieszenie bicia serca, znajduje się również w innych produktach, takich jak:

  • herbata
  • coca cola
  • kakao
  • batony czekoladowe
  • czekolada

Należy również uważać stosując wszelkiego rodzaju diety odchudzające. To, że zrzuci się kilka nadprogramowych kilogramów i dzięki temu poprawi samopoczucie, nie oznacza niestety, że dostarczy się organizmowi tego, co potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Szczególnie niebezpieczne dla serca są głodówki oraz nieracjonalne odżywianie. Oprócz spalania tłuszczu nagromadzonego w organizmie, takie głodówki zużywają również tkankę mięśniową, co wpływa na zmniejszenie wydolności serca.

Kontrola pracy serca kluczem do uniknięcia problemów zdrowotnych

Oprócz zmiany nawyków żywieniowych, wprowadzenia do diety produktów zawierających magnez, potas oraz wapń i ograniczenia spożywania kofeiny, można kontrolować stan swojego serca, nie wychodząc z domu. Dzięki aplikacji pozwalającej na wykonanie EKG https://arytmiaserca.pl/  można wychwycić pierwsze nieprawidłowości, obserwować zmiany i w odpowiednim czasie udać się do lekarza, by nie okazało się, że poprzez zaniedbanie sygnałów i zlekceważenie arytmii serca rozwinęła się dużo poważniejsza choroba.