Astygmatyzm to rodzaj wady wzroku, która występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn bez względu na wiek. Niestety świadomość społeczna odnośnie objawów tego zaburzenia oraz możliwości jego korygowania utrzymuje się wciąż na dość niskim poziomie. Jeżeli u nas samych lub w naszej rodzinie stwierdzono właśnie astygmatyzm, koniecznie trzeba zapoznać się z najważniejszymi faktami na jego temat. Mogą one bowiem położyć kres wielu mitom i sprawić, że życie codzienne osób z astygmatyzmem stanie się znacznie bardziej komfortowe.
Astygmatyzm daje bardzo charakterystyczne symptomy
Oczywiście główne objawy astygmatyzmu dotyczą obniżonego komfortu, jeśli chodzi o widzenie. Przedmioty są przede wszystkim rozmazane, a ich kontury nieostre, bez względu na ich odległość od oka. Problem ten dotyczy więc zarówno oddalonych obiektów, na przykład znaków drogowych, jak i drobnego tekstu, który chcemy przeczytać z bliska. Kolejnym symptomem jest nieprawidłowe widzenie małych, mocno świecących punktów, takich jak sygnalizacja świetlna czy też latarnie uliczne – są one odbierane jako wydłużone smugi światła. Bardzo często zaburzone zostają również poczucie perspektywy oraz odbieranie odległości między przedmiotami.
Objawy obejmują nie tylko zaburzenia widzenia
Jeżeli astygmatyzm (więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm) nie zostaje skorygowany, daje uciążliwe symptomy inne, niż tylko nieprawidłowe widzenia. Przede wszystkim towarzyszą mu uporczywe bóle głowy, które utrzymują się przez bardzo długi czas. Osoby z astygmatyzmem szybciej odczuwają również zmęczenie umysłowe, które przekłada się w konsekwencji na poczucie ogólnego wyczerpania.
Do korekcji świetnie nadają się soczewki toryczne
Soczewki toryczne są wprost idealne do korygowania astygmatyzmu. Miękkie soczewki tego typu od Acuvue zapewniają prawidłowe skupianie się światła na siatkówce, co jest możliwe dzięki korygowaniu wszelkich nieprawidłowości, jeśli chodzi o kształt oka. Co ważne, są one perfekcyjnie stabilne, dzięki czemu nie przemieszczają się podczas noszenia. Tylko soczewki z taką właściwością gwarantują stałe wyraźne widzenie nawet podczas różnego rodzaju aktywności fizycznych.
Rozróżniamy dwa rodzaje astygmatyzmu
Pierwszym rodzajem tego zaburzenia jest astygmatyzm regularny – w takim przypadku krzywizny oka różnią się od siebie w zależności od przekroju narządu wzroku. Korekcja tej odmiany jest stosunkowo łatwa, zaś doskonałe efekty dają nowoczesne soczewki kontaktowe toryczne. Druga postać tej wady wzroku to astygmatyzm nieregularny. Jest on konsekwencją nieregularnego kształtu rogówki, który może być spowodowany na przykład urazem z przeszłości. Również jego korekcja jest jak najbardziej możliwa za pomocą specjalistycznych soczewek.