Wbrew swojej nazwie, przypadłość zwana łokciem golfisty nie dotyczy jedynie osób zajmujących się wyczynowym sportem. Schorzenie to, choć w większości ma związek z niewłaściwie wykonanym treningiem siłowym, bądź powtarzaniem tych samych czynności, np. podczas gry w golfa, tenisa, squasha, czy badmintona, może pojawić się również podczas długotrwałej pracy przed komputerem lub przy pracy wymagającej utrzymania jednostronnej postawy.

Łokieć golfisty – czym jest i jak wygląda leczenie

Medyczne określenie łokcia golfisty, to entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Jest to zespół bólowy przyczepu mięśni zginaczy nadgarstka, położonych po stronie przyśrodkowej stawu łokciowego i związany jest z przeciążeniem tychże przyczepów. Kontuzję tą powoduje wielokrotnie powtarzane zginanie i prostowanie łokcia.

Objawy wskazujące na łokieć golfisty.

Do najczęstszych objawów, które świadczą o tego typu schorzeniu, można zaliczyć:

  • ból po wewnętrznej, przyśrodkowej stronie stawu łokciowego
  • ból podczas rzucania przedmiotami, podczas otwierania drzwi, noszenia rzeczy

W przypadku bardziej rozwiniętego stadium schorzenia:

  • tkliwość łokcia
  • sztywność i słabość ręki, nadgarstka i palców
  • drętwienie
  • mrowienie przedramienia

Jak rozpoznać łokieć golfisty

Przy długotrwałym bólu podczas wykonywania czynności, wymagającej użycia nieco większej siły, najlepiej udać się do lekarza, który w pierwszej kolejności przeprowadzi wywiad i badanie palpacyjne, polegające na wykonywaniu przez lekarza ręką pacjenta określonych ruchów i określenie przez niego odczuwanego bólu. Wykonane badanie może wspomóc USG, RTG lub rezonans magnetyczny.

Leczenie schorzenia łokcia golfisty.

Jeśli kontuzja nie jest poważna, stosowane jest leczenie nieoperacyjne, polegające na wdrożeniu odpowiedniej rehabilitacji przy ścisłej współpracy z fizjoterapeutą. Przy przewlekłym schorzeniu, może być konieczny zabieg chirurgiczny.

Dolegliwości związane z tym schorzeniem nie należy w żadnym wypadku ignorować, ponieważ nieleczony łokieć golfisty powoduje ból, który z czasem może doprowadzić do uniemożliwienia wykonywania codziennych czynności.