Osobowość jest psychologicznym pojęciem brzmiącym niezwykle tajemniczo, budzącym zaciekawienie czytelników. Można ją porównać do tajemniczej skrzynki, w której znajdują się

puzzle symbolizujące cechy osobowości. Stanowi zróżnicowaną mozaikę, która razem stanowi perfekcyjną całość. Oczywiście, każda osoba posiada własną, indywidualną układankę, decydującą o jej podejściu do problemów dnia codziennego oraz kształtującą jej system wartości.

Na początek, załóżmy, że nasza osobowość symbolizuje skomplikowane puzzle, które się ze sobą idealnie zazębiają. Pojawia się wówczas pytanie, Jak nasza osobowość może się przejawiać w najprostszych sytuacjach? Czy możemy ją zaobserwować na co dzień? Jeśli chcesz wiedzieć w jaki sposób poznać swoją osobowość zapoznaj się z testem osobowości PERSO.IN.

Wyobraźmy sobie, że obserwujemy sympatyczną parę 30-latków: Kasie oraz Tomka. Dziewczyna jest osobą sumienną i preferującą spędzanie czasu w samotności. Pracuje na pełen etat w biurze podatkowym, gdzie rutyna nadaje jej życiu poczucie bezpieczeństwa. Z całą pewnością można założyć, że jej sumienność, a także introwersja są na wysokim poziomie. Przejdźmy następnie do żywiołowego Tomka, który pracuje jako kaskader filmowy i jest wręcz uzależniony od adrenaliny. Uwielbia zmiany jak i szybki tryb życia. W poniedziałkowe popołudnie doszło między nimi do drobnej sprzeczki, która szybko przemieniła się w głośną awanturę. Poszło o błahostkę – Tomek nie kupił bułek na śniadanie. Kasia czuła się zawiedziona brakiem zaangażowania partnera i jego lekkim podejściem do jej prośby. Nie potrafiła zrozumieć jak można nie traktować na poważnie obowiązków domowych. Z kolei, Tomek poczuł się osaczony złością dziewczyny, nie wiedział jak zareagować w takiej sytuacji. Nigdy nie umiał pocieszać ani angażować się emocjonalnie. I tak mała sprzeczka doprowadziła do cichych dni pomiędzy nimi, które wyraźnie odcisnęły się na ich związku. W tej niepozornej sytuacji można znaleźć wyraźną odpowiedź na pytanie jak cechy osobowości ujawniają się w najróżniejszych sytuacjach pomiędzy ludźmi. Kasia i Tomek symbolizują różne stopnie nasilenia danych cech osobowości, które właśnie najwidoczniej ujawniają się w kłótni o kupienie bułek na śniadanie.

Tego rodzaju sytuacje dotykają nas wszystkich. Czasami właśnie próba zrozumienia sposobu myślenia drugiej osoby, może wiele wyjaśnić jak i ułatwić kontakty międzyludzkie. Odrobina empatii oraz elastyczności myślenia stanowi receptę na znaczne poprawienie jakości życia jak i pozbycie się uczucia bycia nierozumianym przez innych. Poznanie swojej osobowości stanowi niesamowitą przygodę, która może rozpocząć się właśnie tu i teraz.