Kredyty we frankach, w latach 2004-2009 cieszyły się niesłychaną popularnością. Stało się tak dlatego, że mogły je uzyskać osoby z niższą zdolnością kredytową. Dzięki możliwości wzięcia kredytu w obcej walucie, na zakup nieruchomości mogło pozwolić sobie więcej Polaków. Jednak już po kilku latach takie rozwiązanie przysporzyło niemałych problemów, w związku z uwolnieniem kursu franka szwajcarskiego. Jakie możliwości mają zatem posiadacze kredytów w tej walucie?
Co zrobić, by korzystniej spłacić zaciągnięty kredyt we frankach
Wahania kursów walut przyczyniły się do wzrostu kredytów i to, co miało pomóc osobom o niższej zdolności kredytowej, tak naprawdę skomplikowało ich życie. Nie znaczy to jednak, że muszą one godzić się na wyższe raty. Do wyboru mają oni:
- „Odfrankowienie” kredytu
- Unieważnienie umowy kredytu frankowego
- Zawarcie ugody z bankiem
Dzięki wyrażeniu chęci przez banki do zastosowania ugody, która pozwala na ominięcie całej drogi sądowej, co jest korzystne dla obydwu stron, frankowicze mają możliwość nieco odetchnąć. Ugoda polega na przewalutowaniu kredytu, by jego raty nie były zależne od kursu franka. Dla osób, które zaciągnęły kredyty frankowe ugoda pozwala na szybsze i bezpieczniejsze spłaty zadłużenia wobec banków.
Zalety ugody frankowej
Główną zaletą takiej ugody jest przede wszystkim pewność, że rata nie zależy już od kursu franka. W zależności od zaproponowanego przeliczenia, może również zmniejszyć się saldo zadłużenia. Jednak warto wiedzieć, że nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Osoby, które już spłaciły zobowiązanie wobec banku nie otrzymają propozycji ugody.