Bardzo często jest tak, że narzekamy na to jaka jest pogoda w Polsce. Czasem nawet dotyczy do lata. Czasem, bo przede wszystkim chodzi o inne pory roku – wiosnę, jesień i zimę. Warto zastanowić się czy w tych narzekaniach, aby nie przesadzamy. Nie ma sensu szukać jakoś przesadnie daleko, przejdźmy do obecnej jesieni. Co prawda kalendarzowa jesień zaczęła się kilka dni temu, ale to tylko data w kalendarzu.

Obecna jesień

Jak podczas praktycznie każdej pory roku musimy zmagać się z różnymi temperaturami i różną pogodą – czasem słońce, czasem deszcz. Ktoś może powiedzieć, że innym razem pochmurno, ale bez deszczu. Podsumowując, powody do narzekań nie są raczej wystarczające. Trudno, żeby pogoda była jak z bajki, oczekiwania nie mogą być zbyt wielkie. Każda osoba powinna mieć jakieś pojęcie na temat tego w jakim klimacie znajduje się Polska. Szczytem marzeń podczas jesieni powinna być temperatura w okolicy 20 stopni Celsjusza. Naturalnie, jeszcze do tego słońce. W końcu co nam z wysokiej temperatury, kiedy jest deszcz? Weźmy to sobie pod uwagę i przejdźmy do prognozy pogody.

Prognoza pogody – nie mamy na co narzeka

Naturalnie, prognoza pogody nie musi się sprawdzić, to oczywiste. Niemniej, nie wolno popadać w paranoję. Prognoza pogody bardzo często się sprawdza. Warto od razu coś zaznaczyć – duże znaczenie ma to czy sprawdzamy pogodę na najbliższe, czy na dalsze dni. Prognoza długoterminowa znacznie częściej myli się niż krótkoterminowa. My skupimy się na najbliższych dniach, nie ma sensu zbyt daleko wybiegać w przyszłość. Tyle teorii, czas przejść do tego co interesuje wszystkich najbardziej.

Jeżeli przewidywania instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej okażą się zgodne z prawdą (stan na 26 września), nie będziemy mieli wyjścia (w pozytywnym znaczeniu) – przyjdzie nam schować parasolki, szaliki oraz czapki. Mówiąc jeszcze bardziej konkretnie – temperatura może wynieść nawet 20 stopni Celsjusza. Dotyczy to praktycznie całego kraju. Jak to się zwykło ładnie mówić – złota polska jesień. W weekend co prawda może być nieco chłodniej, ale 16-17 stopni to nie jest powód do zmartwień. Dokładniej rzecz ujmując nie powinien być.

Czy przewidywania się sprawdzą pokażą kolejne dni. Jeśli tak, to nie pozostanie nam nic innego jak cieszyć się ze szczęścia, które się przytrafiło. Jeśli coś jest złe (w tym przypadku pogoda) to jesteśmy pierwsi do narzekań. Dlaczego tak jest? Trudno znaleźć odpowiedź na to pytanie. Z pewnością niektórzy mówią, że tak dochodzi się do ludzkiej natury, którą ciężko zmienić, ale to raczej nie jest zgodne z prawdą. W taki sposób szuka się wytłumaczenia na niewygodne sytuacje. Podobnych przykładów mamy po prostu setki. Na tym możemy już niemal zakończyć tekst. Niemal, bo warto zastanowić się teraz nad swoim podejściem w stosunku do pogody w Polsce. Na pewno znajdą się tacy, co powiedzą, że za dwa tygodnie będzie lało. Nie sposób się nie zgodzić z takim podejściem ale czy aby przypadkiem nie jest tak, że nie doceniamy pogody w Naszym kraju? W razie problemów z odpowiedzią na to pytanie, warto się zastanowić. Czas nie gra najmniejszej roli.