Endodoncja to gałąź stomatologii zajmująca się leczeniem kanałowym zębów. Jest to zabieg pozwalający na leczę nie nieodwracalnych zmian, które powstają w sytuacjach, gdy długo nieleczona próchnica doprowadza do zapalenia miazgi zęba. Możliwości stwarzane przez współczesną endodoncję pozwalają na uratowanie takiego zęba i sprawienie, że będzie służył on jeszcze przez długie lata. Wokół tej metody ze względu na stopień jej skomplikowania powstało wiele mitów, które często są zupełnie niezgodne z prawdą. Przedstawiamy 5 najczęściej powtarzanych mitów dotyczących leczenia kanałowego i wyjaśniamy, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości.

Leczenie kanałowe – 5 najczęściej powtarzanych mitów

  1. Leczenie kanałowe zawsze oznacza ból nie do zniesienia
    Najczęściej powtarzany mit, który aktualnie ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Środki znieczulające stosowane przez stomatologów pozwalają na przeprowadzenie całkowicie bezbolesnego zabiegu, który będzie komfortowy dla pacjenta. Najczęściej w tym celu wykorzystywane są znieczulenia domiazgowe i znieczulenia dokostne. Jednak w skrajnych przypadkach istnieje także możliwość przeprowadzenia leczenia kanałowego przed narkozą – to rozwiązanie przeznaczone jest głównie dla osób cierpiących na paraliżujący strach przed zabiegami stomatologicznymi.
  2. Leczenie kanałowe jest niepotrzebne, a ząb sam przestanie boleć po pewnym czasie
    Leczenie kanałowe to zabieg przeprowadzany w przypadkach, gdy infekcja powstała w wyniku próchnicy obejmie unerwioną tkankę znajdującą się wewnątrz zęba. Wiąże się to z dużym bólem, którego nie należy bagatelizować. Nawet jeśli po pewnym czasie minie, infekcja będzie dalej trwać. W takim przypadku przeprowadzenie leczenia kałowego jest niezbędne do uratowania zęba.
  3. Leczenie kanałowe wymaga zastosowania antybiotyków
     Przeprowadzenie leczenia kanałowego w niektórych przypadkach wymaga zastosowania osłony antybiotykowej, jednak nie jest to reguła. Stomatolog zaleca kuracje antybiotykami jedynie w przypadkach, gdzie wystąpiła poważna infekcja i istnieje ryzyko wystąpienia zakażenia tkanek okołowierzchołkowych.
  4. Leczenie kanałowe zajmuje dużo czasu
    To kolejny mit, który nie ma za wiele wspólnego z prawdą. Czas leczenia kanałowego zależy od specyfiki indywidualnego przypadku, ale dzięki nowoczesnym metodom diagnostyki u wielu pacjentów możliwe jest przeprowadzenie zabiegu ednodontycznego w jeden dzień.
  5. Lepiej od razu wyrwać ząb niż leczyć go kanałowo
    Przeprowadzenie leczenia kanałowego ma na celu uchronienie zęba przed koniecznością jego ekstrakcji, dlatego mając możliwość skorzystania z zabiegu ednodontycznego warto się na niego zdecydować. Przy odpowiednio przeprowadzonej odbudowie korony i właściwej higienie, naprawiony ząb może służyć jeszcze przez wiele lat.

Gdzie przeprowadzić leczenie kanałowe


Leczenia kanałowe przeprowadzone w odpowiednim miejscu pozwala na odbudowę zęba i cieszenie się swoim naturalnym uzębieniem jeszcze przez wiele lat. Decydując się na ten zabieg warto wybierać renomowane kliniki stomatologiczne, które będą gwarancja świadczenia wysokiej jakości leczenia. Jednym z takich jest działająca na Mokotowie klinika Dentyści pod 1 świadcząca profesjonalne, precyzyjne i skuteczne metody leczenia zębów. Specjaliście pracujący w tym gabinecie dbają także o zapewnienie wysokiego komfortu i poczucia bezpieczeństwa pacjentom.