1. Kawa to surowiec, który znajduje się na drugim miejscu na świecie pod względem istotnej obecności na giełdach. Zaraz po ropie naftowej. 

2. Kawa wypijana regularnie, w stonowanych ilościach, może działać zabezpieczająco przed nowotworami, chorobami serca i przed niektórymi chorobami sfery psychicznej, tj. choroba Parkinsona. 

3. W kawie zawarte są witaminy i ważne składniki odżywcze. Do najważniejszych należy potas, mangan, a także ryboflawinę i witaminę B5. 

4. Najdroższa kawa świata występuje pod postacią ziaren częściowo strawionych przez zwierzę: łaskuna. Łaskun zjada tylko najbardziej wartościowe ziarna kawy, które trafiają do układu trawiennego zwierzaka, gdzie nadszarpnięte enzymami trawiennymi zyskują bardzo dobry aromat. Kawa tego rodzaju jest rarytasem głównie w USA oraz w Japonii, Filiżanka takiej kawy kosztuje około 100 zł. 

5. Kawa wyraźnie podkręca metabolizm i pozwala spalić zbędny tłuszcz. 

6. Efekty działania kofeiny czujemy już po 10 minutach od spożycia czarnego napoju. To właśnie dzięki tak szybkiemu uzyskiwaniu efektów działania kawy jest to napój znacznie uzależniający.

7. Kawa może działać dopingująco w sporcie. Po wypiciu filiżanki kawy przed treningiem możemy podnieść sobie znacznie wydajność i uzyskiwać lepsze wyniki podczas ćwiczeń. 

8. Narodem, który szczególnie uwielbił sobie kawę spośród wszystkich Europejczyków są Finowie. Przeciętny Fin wypija cztery razy więcej kawy niż Polak. Rocznie jest to około 12 litrów. W Polsce natomiast ocenia się, że wypijamy około 3,5 kg w ciągu roku. 

9. Kawa będzie wolniej stygła, jeśli dodamy do niej śmietankę. 

10. Ziarna kawy są obecnie badane pod kątem możliwości użycia ich jako biopaliwo. 

* Więcej o kawie dowiecie się na stronie Kaweo – internetowego sklepu z kawą.