Chcąc cieszyć się piękną zieloną trawą oraz bujną roślinnością w ogrodzie koniecznie musimy zadbać o systematyczne nawadnianie trawnika. Automatyczny system nawadniania jest coraz częściej wybierany przez zakładających ogrody- te większe i te mniejsze. Niewątpliwie pozwala on na zaoszczędzenie czasu i ułatwienie opieki nad ogrodem. Ale czy rzeczywiście jest on korzystny dla naszego portfela, a przede wszystkim dla środowiska, w którym mieszkamy? 

Zainstalowanie takiego systemu nawadniania pozwala na kontrolowanie zużycia wody. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 50% wody, w porównaniu do tradycyjnej metody podlewania, czyli wężem ogrodowym.  Łatwo więc wydedukować, że dobrze rozplanowany montaż i właściwe zainstalowanie automatycznego nawadniania ogrodu zadba o nasze oszczędności i spodoba się przyrodzie. 

To, ile pieniędzy wydamy, korzystając z automatycznego systemu nawadniania trawnika, zależy również od tego, skąd czerpiemy wodę. Najprawdopodobniej dużo droższa okaże się opcja doprowadzenia wody z wodociągu. Warto jest mieć własną studnię, z której będziemy czerpać wodę. 

Wiele firm ogrodniczych oferuje zaprojektowanie i zbudowanie instalacji do nawadniania. Automatyczne nawadnianie ogrodu możemy również wykonać sami, lecz skorzystanie z usług polecanych profesjonalistów zapewni nam wysoką jakość realizacji zlecenia i da zabezpieczenie w postaci gwarancji.

Zraszacze a wydajność

Nawadnianie trawnika będzie najwydajniejsze jeśli zastosujemy dopasowane do naszego ogrodu rodzaje zraszacza. Na większych powierzchniach sprawdzą się zraszacze rotacyjne, do mniejszych zaś wystarczą statyczne. Dla dobra roślin i oszczędności wody automatyczny system nawadniania posiada wyłącznik pogodowy, który zatrzymuje podlewanie podczas opadów deszczu. Sterownik umożliwia uruchomienie systemu w najkorzystniejszym dla roślin i dla nas czasie, na przykład wczesnym rankiem, kiedy parowanie wody będzie znacznie ograniczone. Automatyczne nawadnianie ogrodu możemy również włączać z dowolną częstotliwością. Dodatkowo, system taki dba o estetykę naszego otoczenia.