Lubimy zrzucać odpowiedzialność na geny, rodziców, innych ludzi i świat. Ale przecież to my w dużej mierze decydujemy o tym, jak wygląda nasze życie. Również o tym – jaki jest stan naszego zdrowia. To my nakładamy na talerz posiłki, decydujemy o treningu lub leniuchowaniu, sięgamy po używki i kontrolujemy ilość snu. Pamiętajmy, że mamy ogromny wpływ na to, jak się czujemy.

Obalamy wymówki

Przyjrzyjmy się następującym wymówkom i spróbujmy je obalić. Może tak będzie łatwiej!

– brak czasu na dietę,

– brak pieniędzy na siłownię,

– niechęć do zdrowych produktów.

„Nie mam czasu na dietę”

Po pierwsze – zastanówmy się, czy mamy czas chorować z powodu braku czasu na zdrowe odżywianie. Szybkie przekąski, fast food, jedzenie z doskoku byle czego – to wszystko powoduje, że nasze wybory są nieprzemyślane. Możemy tracić energię, bo nie dostarczamy sobie istotnych składników odżywczych. Możemy tyć, bo nie mamy pojęcia, ile zjadamy w biegu. 

Po drugie – polskie firmy oferują nam świetne usługi oszczędzające czas na zakupy i gotowanie – na przykład catering dietetyczny Warszawa również leży w Polsce i w tym mieście znajduje się co najmniej kilka firm zajmujących się dietą pudełkową. Jeśli czas stanowi Twoją przeszkodę – sprawdź ich!

„Nie stać mnie na karnet na siłownię”

I znowu. Po pierwsze – a czy stać Cię na chorowanie? Ale dobrze, spróbujmy załatwić tę sprawę inaczej. Bo wcale nie musisz kupować karnetu na siłownię.

Przejrzyj Internet – znajdziesz mnóstwo filmików i instruktaży z ćwiczeniami kalistenicznymi, czyli uwzględniającymi wyłącznie masę ciała. Nawet nie wiesz, jak dużo możesz w ten sposób zrobić! Ciekawą książką w tym nurcie jest „Skazany na trening” – poradnik z ćwiczeniami napisany przez byłego więźnia. Opracował on plan treningowy w oparciu o to, co miał w celi. Czyli przede wszystkim własne ciało. Dodatkowo możesz użyć dostępnych w domu przedmiotów – krzesła, butelki, ławki.

„Nie lubię warzyw”

Faktycznie, wstręt do warzyw ma wiele osób. Pochodzi to chyba z dzieciństwa, kiedy rodzice próbowali nam wmusić jedzenie. Jednak dziś jesteśmy dorośli i potrafimy się sobą zająć. Warzywa można przyjmować w wielu odsłonach. Nauczmy się gotować, szukajmy w sieci, próbujmy różnych smaków. Albo – zdecydujmy się na catering dietetyczny.