Któż z nas nie marzy o ogródku, w którym można spędzać czas w miłej, przyjemnej i bezpiecznej atmosferze? Jednak to, co dla nas jest bezpieczne, dla naszych dzieci może stanowić mniejsze lub większe zagrożenie. Dlatego też w dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się kilkoma poradami na temat tego, jak tanio, szybko i pewnie stworzyć ogród przyjazny maluchom, który stanie się wspólną przestrzenią relaksu dla dzieci i dorosłych.

Zadbajmy o bezpieczeństwo

Ogród to miejsce, które ciekawi dzieci i które wydaje im się niezwykle atrakcyjne. Niestety dla małych ogrodników niezabezpieczone konstrukcje, takie jak oczka wodne, szamba, studzienki kanalizacyjne, czy też przydomowe szklarnie mogą stanowić zagrożenie. Miejsca tego rodzaju powinny być odgrodzone w taki sposób, by dziecko nie mogło się do nich dostać. Także szopy, garaże i inne budynki gospodarcze powinny być niedostępne dla maluchów, ponieważ często znajdują się w nich niebezpieczne przedmioty, takie jak narzędzia lub środki ochrony roślin.
Ta sama zasada dotyczy instalacji elektrycznych, czy przygotowywania gorących posiłków w ogrodzie. Grille powinny być tak ustawione, by maluchy nie mogły w sposób niezauważony się do nich się zbliżyć. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie strefy tylko dla dorosłych, gdzie dzieci nie powinny mieć prawa przebywać bez opieki.

Dziecięcy świat w ogrodzie

By dzieci nie interesowały się zbytnio niebezpiecznymi zakamarkami ogrodu, warto stworzyć specjalnie wydzielone dla nich miejsce. W takim zakątku będą one mogły bezpiecznie bawić się do woli. Wbrew pozorom nie wymaga to ani dużego nakładu środków, ani czasu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, takich jak np. zjeżdżalnie ogrodowe dla dzieci.
Tego rodzaju ogrodowa atrakcja może zostać umieszczona czy to na domku dziecięcym, na tarasie, czy też stanowić wolnostojącą konstrukcję. Estetycznie wykonane przydomowe zjeżdżalnie zapewnią dzieciom masę uciechy i pozwolą wyładować nadmiar energii. Zabawa z ich wykorzystaniem może trwać długie godziny i jest atrakcyjna zarówno dla chłopów, jak i dla dziewczynek. W gorące dni można pod zjeżdżalnią postawić basen, w którym maluchy będą lądować ze śmiechem i piskiem.
Innym dobrym pomysłem jest postawienie domku dziecięcego, na ziemi lub na drzewie. Dzięki temu maluchy otrzymają własne, magiczne królestwo, gdzie dorośli nie mają wstępu, choćby ze względu na to, iż nie zmieszczą się do środka.
Jeżeli stworzymy dzieciom ciekawe i bezpieczne miejsce w ogrodzie, czas spędzony na świeżym powietrzu będzie beztroski i pełen radości.