Kiedy zastanawiamy się jaki kupić odkurzacz aby zawsze cieszyć się czystym i wysprzątanym domem, to warto pomyśleć o ciekawym rozwiązaniu jakim są odkurzacze centralne.
Taki odkurzacz nie wymaga przenoszenia podczas pracy, można zamontować go np. w piwnicy, garaży czy innym pomieszczeniu gospodarczym. Jednostkę centralną łączy się z siecią gniazd ssących rozmieszczonych w odpowiednich punktach domu. Uwalnia to od ciągłego przestawiania odkurzacza i ciągnięcia za sobą długiego, przeszkadzającego w pracy przewodu. Odkurzacze centralne wymagają dokładnego zaplanowania miejsca ich zamontowania. Warto pomyśleć o tym już na etapie projektu domu, wyznaczając mu odpowiednie miejsce, oczywiście przy ścianie zewnętrznej, gdyż do swojej pracy wymaga powietrza zasysanego z zewnątrz. Także sieć przewodów ssących trzeba rozplanować wcześniej, same rury PCV prowadzące do jednostki centralnej odkurzacza, najlepiej ukryć w ścianach czy pod podłogą.
Kolejną zaletą jaką posiadają odkurzacze centralne ( Katowice zob. VARIOVAC) jest praktycznie bezgłośna praca, dzięki czemu odkurzanie nie jest uciążliwe dla mieszkańców. Można więc odkurzać nawet w nocy nie zakłócając spokojnego snu członków rodziny. Podczas odkurzania po domu nie unosi się również powietrze wylatujące z odkurzacza, jest one odprowadzane na zewnątrz, co z pewnością jest bardzo korzystne dla osób cierpiących na wszelkiego rodzaju alergię. Decydując się rozwiązania jakie dają odkurzacze centralne, musimy jednak liczyć się z dużymi kosztami zakupu takiego urządzenia, jak i całej potrzebnej instalacji. Również kiedy dojdzie do awarii takiej jak zapchanie się rury podczas odkurzania, koszty jej wymiany mogą być dosyć duże. Jednak jeśli musimy utrzymać porządek w naprawdę dużych pomieszczeniach, to warto zdecydować się na tą metodę odkurzania, a koszty takiego rozwiązania zwrócą się na pewno.