W Bydgoszczy można znaleźć wiele mieszkań na sprzedaż. Ich budową bardzo często zajmuje się deweloper Bydgoszcz. Do jego głównych zadań należy najpierw znalezienie miejsca na nowy blok mieszkalny, a następnie postawienie takiego bloku, który z dużym prawdopodobieństwem znajdzie kupca. Kupnem nowego bloku mogą być zainteresowane osoby chcące założyć spółdzielnię mieszkaniową, natomiast poszczególne mieszkania mogą być kupowane przez indywidualnych nabywców. Mogą oni potem urządzić swoje mieszkania według własnych upodobań i dokonać zakupu wszystkich sprzętów potrzebnych w takich mieszkaniach.
Deweloper pracujący na terenie Bydgoszczy dobrze zna preferencje mieszkańców tego miasta i dlatego stara się o to, aby jego oferta była jak najbogatsza i obejmowała mieszkania posiadające różny metraż o przeróżnym standardzie oraz położeniu. Dlatego praktycznie każda osoba zainteresowana ofertą mieszkań w Bydgoszczy jest w stanie znaleźć w tym mieście wymarzone przez siebie mieszkanie. Może być to zarówno kawalerka, jak i mieszkanie kilkupokojowe. W obecnych czasach nawet kawalerki mogą być tak nowoczesne, że ich ceny będą niewiele niższe od cen mieszkań kilkupokojowych. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju standardem jest zainteresowana osoba poszukująca mieszkania.
Może się także zdarzyć, że osoba, która początkowo szukała mieszkania decyduje się na skorzystanie z oferty domów. W obecnych czasach wiele domów stawianych jest na niewielkich działkach, co sprawia, że obniżane są ceny za ich kupno. Dzięki temu można zaoszczędzić nieco pieniędzy, które zostaną przeznaczone na nowoczesne wykończenie i wyposażenie domu. Jednocześnie obecnie panuje moda na inteligentne domy, które mogą być obsługiwane za pomocą pilota zdalnego sterowania, co sprawia, że można obniżać koszty ich utrzymania. Takie domy są także porządnie ocieplane i zabezpieczane przed ewentualną kradzieżą. Służy temu montaż żaluzji antywłamaniowych, założenie nowoczesnej bramy wjazdowej oraz różnych alarmów.