Drewno pochodzące ze świeżo ściętych drzew zawsze zawiera wodę. Dla uzyskania odpowiednich właściwości fizycznych, mechanicznych oraz technologicznych, konieczne jest przeprowadzenie procesu jego suszenia . W tym celu wykorzystuje się nowoczesne nagrzewnice bimetaliczne. Zobacz, jak te grzejniki do suszarni pozwalają osiągać doskonałe parametry w przemysłowym przetwórstwie drewna.

Proces przygotowania drewna w suszarniach komorowych

Dla uzyskania optymalnych parametrów, niemal wszystkie zakłady produkujące wyroby z drewna korzystają z suszarni komorowych.

Mianem suszarni określa się cały zespół obiektów, które pozwalają na stworzenie warunków do odparowania oraz odprowadzenia wody z powierzchni drewna. Potrzebne są więc sterownie, labolatoria, magazyny oraz układy nagrzewnic.

Zależnie od rodzaju ostatecznego wyrobu, możemy wyróżnić kilka typów suszarni. Są wśród nich suszarki do oklein i łuszczki, wiórów, a także płyt pilśniowych porowatych. Bez wątpienia jedno z ważniejszych miejsc w sektorze przetwórstwa zajmują suszarnie do tarcicy. Aby obiekty tego typu mogły funkcjonować prawidłowo, niezbędne jest wyposażenie ich w nagrzewnice do odpowiedniej mocy.

Grzejniki – podstawowy element suszarni

W procesie suszenia drewna wykorzystuje się przede wszystkim nowoczesne, bimetaliczne grzejniki do suszarni. Są to produkty stalowo-aluminiowe. Wyróżnia je wysoka odporność na trudne warunki panujące w komorze suszarniczej, a także rezystancja na działanie medium grzewczego. Aluminiowe żebrowanie zewnętrzne jest umiejętnie połączone ze stalą kotłową (grzejniki wodne) lub stalą nierdzewną (grzejniki parowe).

Wyróżniamy dwa rodzaje nagrzewnic bimetalicznych, z których oba znajdują zastosowanie w suszeniu różnych rodzajów drewna. Są to:

  • Grzejniki wodne, w którym medium grzewczym jest gorąca woda
  • Grzejniki parowe, w którym medium grzewczym jest para wodna
    Dlaczego grzejniki bimetaliczne są niezbędne w suszarniach drewna?

Jeśli chodzi o obróbkę drewna, właśnie suszenie stanowi najbardziej czasochłonny etap. Pochłania też najwięcej energii. Utrzymanie zadanej wysokiej temperatury w oczywisty sposób generuje dodatkowe koszty i mimowolne straty cieplne. Zastosowanie wydajnych produktów z oferty firmy VENTECH Z.B.T. PIJECCY pozwala minimalizować te skutki i uzyskać optymalne parametry suszenia.

Montaż profesjonalnych nagrzewnic bimetalicznych poprawia jakość suszonego drewna. Sprzyja zmniejszeniu zużycia energii, a także skraca czas potrzebny na uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Nic dziwnego, że grzejniki te stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia suszarni.