Taśma ceramiczna, sznur ceramiczny oraz papier ceramiczny to specyficzne artykuły, które znajdują zastosowanie jako materiały izolacyjne w bardzo wielu obszarach. Wszystkie te artykuły mają podobne właściwości i podobne zastosowanie, ale nieco między sobą różnią się i dlatego każdy z tych materiałów ma w konsekwencji inne przeznaczenie. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej, aby zyskać przynajmniej podstawową wiedzę w tym zakresie. Zawsze to lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć.
Taśma ceramiczna to artykuł, który powstaje z przędzy ceramicznej i stosuje się ją wszędzie tam, gdzie konieczny jest dobry izolator termiczny, ale i elektryczny. Jest ponadto odporna na ciekłe aluminium i cynk. Stosuje się ją powszechnie jako izolację termiczną węży, kabli czy różnych przewodów. Taśma ceramiczna występuje również w wersji ażurowej i ta jest łatwiejsza w montażu.
Szerokim też zastosowaniem cieszy się papier ceramiczny. To materiał, z którego wykonuje się izolacje przebić cieplnych, uszczelki izolacyjne, uszczelki do sprzętów gospodarstwa domowego, złącza kompensacyjne, bariery termiczna dla samochodów. Papier ceramiczny charakteryzuje się wysoką elastycznością, jest odporny na rozdarcia oraz na zmiany temperatury. Dzięki tym własnościom można go wykorzystywać na tak wiele sposobów. Produkowany jest w kilku wariantach i w zależności od potrzeb stosuje się odpowiedni jego rodzaj.
Innym jeszcze elementem izolacyjnym jest sznur ceramiczny (zob.ceramic.com.pl). To obok szczeliwa ceramicznego materiał, który doskonale nadaje się do termoizolacji oraz uszczelnienia różnego rodzaju kotłów, zbiorników, komór piecowych, młynów kulowych i strumieniowych, do przewodów wodnych, kominowych, parowych.
I znów w zależności od tego, w jakim miejscu ma znaleźć się konkretna izolacja, wybiera się sznur ceramiczny o określonych parametrach.
Taśma ceramiczna, sznur ceramiczny oraz papier ceramiczny to bardzo dobre materiały izolacyjne.