Rynna jest bardzo ważnym elementem każdego budynku, bo to przecież ona służy do odprowadzania wody, tym samym zapobiegając przed zalaniem nie tylko elewacji, ale też podwórka. Dlatego wybór właściwego systemu rynnowego jest bardzo ważny i musi być dopasowany do dachu. Do wyboru mamy rynny plastikowe oraz rynny metalowe. Które wybrać? Które będą lepsze?

Kiedy zastosować rynny plastikowe, a kiedy metalowe?

Rynny plastikowe, zwane też rynnami PCV, to tańsza alternatywa dla tych metalowych rynien. Ze względu na niską wagę, również ich montaż jest łatwiejszy i szybszy. Warto też wspomnieć o tym, że plastik jest odporny na korozję, a dzięki swej gładkości – woda może szybciej spływać, a wszystkie zabrudzenia zdecydowanie łatwiej usunąć. Oczywiście plastik ma też wady, pod wpływem wysokich temperatur, może się odkształcać, jest mniej odporny na uszkodzenia, a z czasem kolor rynien może wypłowieć.

Rynny metalowe są znacznie droższe od tych plastikowych, ale też o wiele bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Metal nie odkształca się też pod wpływem wysokich temperatur, więc jeśli nasz dom stoi w silnie nasłonecznionym miejscu, to właśnie metal będzie idealnym materiałem na system odprowadzania wody. Jednak poza ceną, ich wadą jest też waga, a co za tym idzie – również montaż jest trudniejszy i bardziej czasochłonny. Rynny metalowe oczywiście mają też szereg innych zalet, między innymi wysoka żywotność oraz odporność na korozję, dzięki zastosowaniu odpowiednich powłok.

Jak powinien wyglądać idealny system odprowadzania wody z dachu?

Niezależnie od tego, czy wybierzemy rynny plastikowe czy metalowe, trzeba wiedzieć, że dobry system odprowadzania wody, aby mógł spełniać swą funkcję, musi być wykonany z materiałów wysokiej jakości. Rynny są też narażone nie tylko na wysokie temperatury, ale też na różne uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza jeśli mieszkamy w okolicy drzew, których gałęzie mogą uderzać np. podczas silnych wiatrów. Który system sprawdzi się w naszym domu? To wszystko zależy od tego w miejscu budynek jest usytuowany i jaki budżet mamy do dyspozycji.