Wcześnie wykryty i zdiagnozowany może zostać w pełni wyleczony. Celem leczenia jest doprowadzenie do uzyskania prawidłowego widzenia i zniwelowania zezowania jednego z oczu. Jakie są zatem metody leczenia tego schorzenia?
Zez – diagnoza i leczenie
By móc leczyć na samym początku konieczna jest diagnoza. Gdy rodzice podejrzewają u swojego dziecka zeza, powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza okulisty. W gabinecie za pomocą specjalistycznych urządzeń, takich jak krzyż Maddoxa, czy też ekranu Hessa, jest on w stanie stwierdzić, czy dziecko rzeczywiście zezuje. Jeżeli jest tak w rzeczywistości, lekarz przedstawi najlepszą jego zdaniem metodę leczenia. Przeczytaj więcej na: https://www.mdt.pl/zez-diagnoza-i-leczenie
Do wyboru jest zazwyczaj kilka sposobów naprawy motoryki zezującego oka. Jedną z najprostszych metod jest zasłonięcie oka zdrowego, tak by oko zezujące wróciło do prawidłowej pozycji. W tym celu pacjent musi nosić specjalne okulary.
Kolejna metoda to ćwiczenia ortopedyczne. Jednak mogą one zostać przeprowadzone tylko w niektórych przypadkach. Pacjent musi spełnić takie warunki jak:
- ukończony drugi rok życia
- występowanie fuzji,
- oczy pacjenta mają prawidłową ostrość.
W takim przypadku można rozpocząć proces rehabilitacji za pomocą profesjonalnych aparatów do ćwiczeń ortopedycznych. Jeżeli jednak nie przynoszą one efektu, lekarz może zdecydować się na operacyjne usunięcie zeza. Można tego dokonać na dwa sposoby:
zoperowanie mięśni gałkoruchowych, iniekcję toksyny botulinowej do mięśni, w celu obniżenia ich napięcia i przywrócenia prawidłowej pracy.
W wyniku takiego działania chirurga oczy pacjenta zostaną prawidłowo ustawione i zez zostanie usunięty. Powszechnie panuje opinia, że najlepiej sprawdza się stosowanie kilku metod naraz. Na przykład zasłanianie oka połączone z ćwiczeniami. W ten sposób leczenie jest intensywne i w szybszym czasie przyniesie zakładane rezultaty.
Szybkie wykrycie, szybkie leczenie
Co ważne, sukces w leczeniu uzależniony jest od szybkiego wykrycia schorzenia. Zez we wczesnym jego stadium jest znacznie łatwiejszy do wyleczenia niż w wieku późniejszym. Z tego też względu duże znaczenie ma świadomość rodziców i ich zachowanie. Kontrolowanie wzroku dziecka powinno być rutynową czynnością.
Natomiast lekarze okuliści powinni zaopatrzyć swoje gabinety w potrzebne do badania i postawienia diagnozy sprzęty, takie jak wspomniany już krzyż Maddoxa lub inne. Wszystkie te produkty znajdą Państwo na podstronach sklepu MDT.pl Najlepszego dostawcy sprzętu okulistycznego w kraju.