Zabezpieczenie medyczne imprez nie jest sprawą najłatwiejszą, jeśli uświadomi się sobie jak wiele od tego zależy. Wszak organizując imprezę bierzemy na siebie odpowiedzialność za ludzi, którzy będą brali w niej udział. Nie tylko za to by dobrze się bawili, ale także za to by bezpiecznie mogli dotrzeć na naszą imprezę, uczestniczyć w niej bez ryzyka i bezpiecznie ją opuścić. Jak się zabrać do sprawy od strony bezpieczeństwa by nie narazić się na nieprzyjemności? Jakich sytuacji unikać by samemu na siebie nie ściągnąć nieszczęścia?

Obstawy medyczne nie należą do najłatwiejszych prac i choć bywają czasem imprezy, na których praca jest czystą przyjemnością nie należy bagatelizować żadnych imprez z góry nastawiając się na łatwy wyjazd. Każda, bowiem impreza ma swoją specyfikę i typowe dla siebie tylko możliwości narażenia się na niebezpieczeństwo. Są jednak pewne podstawy, o których absolutnie nie można zapominać by nie dopuść do posądzenia nas o nieprofesjonalizm bądź w najgorszym wypadku o narażenia ludzi, którym mieliśmy pomagać na niebezpieczeństwo. Wiadomo, bowiem że po pierwsze nie szkodzić!

O tym, że możemy obstawy medyczne ocenić, jako prowizoryczne lub też stwierdzić, że ich przygotowanie jest zerowe często decyduje już ich wygląd. Punkt medyczny bez ławek i osłaniających ich parasoli bądź baldachimów powinny w pierwszeństwie budzić nasze wątpliwości. Wyobraźmy sobie, bowiem sytuacje, w której jesteśmy na obstwie maratonu i co typowe dla tego typu imprezy np. dziesięciu biegaczy dostaje kontuzji. Nie ma możliwości żeby wszyscy zmieścili się naraz w karetce, dlatego tak ważne jest by zapewnić im miejsce, w którym spokojnie możemy udzielić im pomocy.

Kolejnym żucającym się w oczy niedopatrzeniem jest brak wyraźnej informacji gdzie znajduje się stanowisko pierwszej pomocy. Nie można przecież uzyskać pomocy, jeśli nie wiemy gdzie możemy o nią prosić. Nie mówiąc już o tym, że często przy dużych imprezach osoba doznająca obrażenia może być przyczyną kolejnych nieszczęśliwych wypadków, tak dzieje się na imprezach sportowych. Gotowość i szybkość do działania, mobilność oraz dobra widoczność są często elementami decydującymi czy zabezpieczenie medyczne imprez nie zostało zaniedbane.