Co roku z powodu zatrucia czadem w samej tylko Polsce umiera kilkadziesiąt osób, a jeszcze więcej w ciężkim stanie trafia do szpitala. Czad nazywany jest potocznie cichym zabójcą. Jest bezwonnym oraz bezbarwnym gazem. O jego obecności możemy dowiedzieć się jedynie za pomocą specjalnych czujników.

Kiedy włączają się czujniki czadu


Najlepsze czujniki posiadają bardzo wysoką czułość na stężeniu tlenku węgla w powietrzu. Monitorują one jego poziom w zakresie od 0 do 999PPM. Przy określonym minimalnym stężeniu najczęściej rzędu 50 PPM czujniki czadu uruchamiają alarm. Poza głośnymi dźwiękami emitują one również często sygnały świetlne w postaci migającej lampki.

Mechanizm działania czujników czadu


Każdy czujnik tlenku węgla zaopatrzony jest w ogniwo elektrochemiczne. Zasadność jego montażu podyktowana jest tym iż zaczyna ono działać nawet przy śladowych ilości czadu w powietrzu. Dzięki niemu możliwe jest rozpoczęcie reakcji utlenienia tlenku węgla, którego następstwem zamknięcie obwodu i przepływ prądu uruchamiającego system alarmowy. Z tego powodu nie może wystąpić wyzwolenie fałszywego alarmu. Daje to pewność, że jeżeli czujnik czadu się aktywuje to należy bezwzględnie potraktować sprawę poważnie i przynajmniej rozszczelnić okna i obudzić domowników. Niestety w drugą stronę takiej pewności mieć nie możemy, przez co warto okresowo przynajmniej raz na kwartał sprawdzać stan ogniwa elektrochemicznego.

Jaki czujnik czadu wybrać


Urządzenia tego typu z racji na prostotę konstrukcji i stosunkowo długą żywotność są dosyć tanie. Bardzo ważne jest to by posiadały one atest potwierdzający PN-EN 50291-1 oraz PN-EN 50291-2. Taki atest posiada min. czujnik czadu kidde oferowany przez sklep Kalibrujemy.pl. Jest to urządzenie z wyższej półki, więc oprócz podstawowych funkcji zaopatrzony jest on w wiele dodatkowych dogodności. Do najważniejszych z nich należy możliwość zapisania oraz odtwarzania najwyższych wykrytych poziomów tlenku węgla tzw. wartości szczytowych. Dane te są wyświetlane na wmontowanym wyświetlaczu LCD.

Czy czujnik zawsze zadziała


Nieprawidłowy montaż może spowodować to, że czujnik nie zadziała szybko co w przypadku potencjalnego gromadzenia się tlenku węgla jest kluczowe. Należy pamiętać o,, zasadzie 6-ciu metrów”, która mówi, że urządzenie takie należy zamontować maksymalnie w odległości 6-ciu metrów od potencjalnego źródła, z którego wydzielać się może tlenek węgla np. pieca gazowego czy kuchenki. Dzięki takim zabiegom zyskujemy pewność, że w przypadku wystąpienia zagrożenia, możemy zareagować praktycznie od razu.