Każda cera wymaga pielęgnacji, zwłaszcza jeśli chcemy jak najdłużej utrzymać ją w dobrej kondycji i zdrowiu. Są jednak takie rodzaje cery, które wymagają znacznie więcej naszej troski i uwagi oraz wiedzy na temat codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Do takiego rodzaju skóry należy między innymi cera naczynkowa.

Naczynkowa czyli jaka

Cera naczynkowa jest reaktywna, płytko unaczyniona i charakteryzuje się mało elastycznymi naczynkami krwionośnymi. Jest bardzo wrażliwa i cienka co sprawia, że tzw. rumieniec pojawia się bardzo szybko, wywołany przez wysiłek fizyczny, emocje, ostre przyprawy, alkohol czy warunki atmosferyczne. Z wiekiem, kiedy zaczyna brakować kolagenu, cera ta staje się coraz bardziej problematyczna, a naczynka tak kruche, że zaczynają pękać tworząc na twarzy nieestetyczne „pajączki”. Ten rodzaj skóry podatny jest także na rozwój trądziku różowatego – przewlekłej i niezmiernie trudnej w leczeniu choroby.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Cera naczynkowa przede wszystkim potrzebuje delikatności i dobrze dobranych kosmetyków  – zarówno tych do mycia, pielęgnacji jak i do do makijażu. Bardzo ważne jest jej oczyszczanie, należy jednak pamiętać, że do mycia twarzy nie wolno używać mydła ani peelingów mechanicznych natomiast świetnie sprawdzi się w tej roli pianka do cery naczynkowej, która redukuje zaczerwienienia, nie powoduje podrażnień i wykazuje właściwości łagodzące. Ten rodzaj cery potrzebuje też dobrego nawilżenia i substancji działających na wzmocnienie naczynek, takich jak m.in:

– witamina C, E, K i PP,

– pantenol

– gliceryna

– oleje roślinne np. z awodako

– wyciąg z kasztanowca

Wszystkie wybrane kosmetyki powinny być lekkie, bez silikonów, barwników czy substancji zapachowych. Warto zapoznać się także w ofertą dermokosmetyków dedykowanych do skóry z problemami naczynkowymi dostępnych w aptekach.