Obróbka metali może polegać na wycinaniu ich, polerowania, a także obrabianiu, tak żeby były odpowiedni wygładzone na zakończeniach, albo całej powierzchni. Wymaga to sporo pracy i jeszcze więcej zaangażowania, które można połączyć z odpowiednią wiedzą. Niektóre metale są cieńsze, a inne grubsze i twardsze. Wiedza na ten temat zapobiega niszczeniu przy obróbce. Na przykład takie aluminium bardzo łatwo się wygina, zatem nieumiejętne obchodzenie się z nim może spowodować wygięcie niektórych jego części. Także przy cięciu może następować jego załamywanie, a bywa że nie o to chodzi w procesie zmiany jego wymiarów, a wręcz ma ono zachować swój stan początkowy, bo takie są wymogi projektowe.

Twarda stal

Stal, to chyba jeden z najtwardszych metali do obróbki, dlatego jest stosowana w przemyśle ciężkim. Pozwala na utrzymywanie dość dużych i sporo ważących elementów, jeśli dobrze przygotuje się z niej konstrukcję. Nad tym czuwa jednak sztab ludzi, którzy dokonują najpierw wstępnych wyliczeń. Za pomocą bardzo skomplikowanych wzorów, mających zastosowanie w przemyśle, albo na przykład w sektorze budowlanym. Z użyciem stali tworzy się nie tylko zbrojenia budynków na których mają powstać dodatkowe poziomy, tak zwane kondygnacje, ale także w przemyśle portowym. Największe statki buduje się z gotowych modułów, wykonywanych ze stali, a potem łączy je ze sobą. Takie elementy dają się też łatwiej transportować na duże odległości, zazwyczaj drogą morską.

Cięcie stali

Jako, że stal jest jednym z najtwardszych metali, cięcie jej przez wiele wieków było dość trudne i stosowano piece, do jej rozgrzewania, aby móc podzielić poszczególne elementy na wymaganej długości części. Dziś robi się to o wiele łatwiej, gdyż powstały lasery do cięcia. Te niby niepozorne urządzenia, mają sporą moc, a także powodują znacznie bardziej precyzyjne efekty, niż te uzyskiwane za pomocą przestarzałych już, tradycyjnych metod. Jedną z firm, która zajmuje się cięciem stali węglowej, nierdzewnej i ocynkowanej, jest http://www.vonart.com.pl.