Pokój dziecięcy może być wykonany w sposób klasyczny i nowoczesny lub fantazyjny, z jakimiś konkretnymi elementami ozdobnymi. Zupełnie inaczej możemy przyrządzić pokój dla dziewczynki, inaczej dla chłopca, a jeszcze inaczej dla rodzeństwa – siostry i brata. Jak zaaranżować wystrój wnętrza pokoju dziecięcego, by dziecko czuło się w nim jak najlepiej?

Możliwości a decyzja

Pokój dziecięcy będzie mieć wystrój i charakter, zależny nie tylko od naszych możliwości finansowych, ale i płci tudzież wieku naszego dziecka. Gdy już przeanalizujemy nasz budżet finansowy, możliwy do wykorzystania w celu aranżacji pokoju dziecięcego, skonsultujmy wybór z naszą pociechą, jeśli tylko dziecko jest już w takim wieku, że samo może podjąć decyzję w jakim kolorze chce mieć ściany i meble. Niech pokój będzie taką jego małą świątynią, w której będzie mogło spokojnie spać, bawić się i uczyć – po prostu miło i radośnie spędzać czas.

Pomysły na aranżację

Inaczej zaaranżujemy pokój dla dziewczynki, a inaczej dla chłopca, a jeszcze inaczej dla rodzeństwa – siostrzyczki i braciszka – jednak to wcale nie znaczy, że dziewczęcy pokój musi być różowy, a chłopięcy – niebieski. Przecież nie każda dziewczynka lubi róż, podobnie jak nie każdy chłopczyk musi lubić niebieski. Jeśli nasze dziecko jest w stanie podjąć samo decyzję, niech to ono wybierze kolor farby lub kolor i rodzaj tapety do swojego pokoju. Być może, pójdzie za głosem fantazji i każdą ścianę będzie chciało mieć w innym kolorze? Pozwólmy mu wtedy bez żadnych przeszkód na taki wybór – w końcu to będzie jego pokój i to ono ma się w nim czuć jak najlepiej i jak najswobodniej. A może nasze dziecko na zakupach znajdzie tapetę z motywem z swojej ulubionej bajki lub kreskówki? Świetnie!
W przypadku, gdy pokój dzieli z sobą rodzeństwo, zwłaszcza w sytuacji, gdy rodzeństwo jest odmiennej płci – idźcie na kompromis – niech każde dziecko ma w pokoju swój własny kąt. Co to znaczy? Niech pół pokoju będzie urządzone, wedle gustu dziewczynki, a druga połowa niech będzie inicjatywą chłopca.
Meble mogą być równie fantazyjne jak pokój – np. kolorowe lub w jakimś nietypowym kolorze, innym niż klasyczny – brązowy. W przypadku pokoju dziewczynki świetnym pomysłem będą meble białe. Jeśli chcemy zaszaleć, pomyślmy o łóżku z baldachimem. Jeśli chodzi o pokój chłopięcy – niech będzie to łóżko piętrowe, gdzie na dole będzie biurko lub miejsce do zabaw. Z kolei, jeśli w pokoju mieszka rodzeństwo – łóżko piętrowe będzie chyba najrozsądniejszym pomysłem, gdyż większość dzieci uwielbia tego typu łóżka, a i miejsca w pomieszczeniu będzie więcej. Na ścianach możemy zawiesić jakieś obrazy lub zdjęcia, mające jakieś znaczenie dla naszych pociech. Jeśli ściany są malowane na gładki kolor – możemy nakleić na jedną z nich jakiś wzór lub napis.
Pomysłów jest mnóstwo – podobnie jak i inspiracji, które można znaleźć w Internecie i, które można przecież nieco modyfikować wedle uznania.