Nie wszyscy mają to szczęście i mogą pracować za biurkiem. Chociaż są i tacy, dla których tego rodzaju praca byłaby męczarnią. Trudno wyobrazić sobie pełnego energii handlowca czy przedstawiciela handlowego, który uwielbia kontakty z ludźmi, który jest szczęśliwy siedząc sam w pokoju, osiem godzin przez ekranem komputera.

Często mężczyźni stają przed dylematem czy przyjąć pracę w trudnych warunkach. Często jest to związane z jakimiś czynnikami ryzyka. Na przykład praca na wysokości niesie z sobą szereg zagrożeń. Każde dziecko wie, że upadek z wysokości powoduje uszkodzenia ciała i później długo dochodzi się do zdrowia. Ale taki pracownik przed rozpoczęciem pracy przechodzi specjalne kursy i szkolenia wysokościowe. Nie jest pozostawiony sam sobie, bez żadnej wiedzy i doświadczenia. Nikt odpowiedzialny nie wyśle żółtodzioba do pracy na wysokości w trudnych warunkach. Jeżeli tacy pracodawcy istnieją, to są kompletnie nieodpowiedzialni i nawet nie wiedzą co ryzykują.

Nie chodzi tylko o sprawy związane z inspekcją pracy, bezpieczeństwem i higieną pracy czy odpowiedzialnością karną czy też cywilną za takie postępowanie. Chodzi przede wszystkim o życie i zdrowie ludzi, a to jest wartość nadrzędna. Dlatego kurs wysokościowy to podstawa, jeżeli zamierzamy wysłać naszego pracownika do pracy na wysokości. Każdy pracownik przed rozpoczęciem pracy powinien zostać odpowiednio przeszkolony. Jak sama nazwa wskazuje, szkolenia wysokościowe pomogą pracownikowi oswoić się z pracą tego rodzaju i poczuć pewność siebie, kiedy już trzeba będzie wykonywać daną pracę samodzielnie, bez nadzoru.

Nie wolno też zapisać o specjalnych badaniach lekarskich. Pracownik, który ma pracować w trudnych warunkach musi wykazać się bardzo dobrym zdrowiem. Nie można ryzykować, że coś złego wydarzy się, kiedy pracownik będzie kilkadziesiąt metrów nad ziemią.