Kopalnia światowej sławy
W odległości kilku kilometrów od granic Krakowa znajduje się atrakcja turystyczna na skalę światową – miasto Wieliczka wraz z Kopalnią Soli. Będąc w Krakowie zdecydowanie warto, choć pół dnia, poświęcić na wycieczkę do Wieliczki (Wieliczka tour). Kopalnia Soli „Wieliczka” prowadziła działalność przez ponad 700 lat, a obecnie wytwarza się tam sól z wód solankowych. W roku 1978 r kopalnia została wpisana listę światowego dziedzictwa UNESCO i od tamtej pory cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem milionów turystów z całego globu.
Kopalnia praktycznie
Z Krakowa do Wieliczki można dostać się dzięki pociągowi, autobusom miejskim oraz specjalnym, turystycznym autobusom i busom, które bardzo często kursują na tej trasie. W internecie oraz w biurach turystycznych znajdziemy wiele ofert, które sprawnie organizują wycieczkę do Wieliczki (Wieliczka tour) wraz z przejazdem i zwiedzaniem kopalni.
Zwiedzanie kopalni odbywa się ze specjalnie przeszkolonym do tego przewodnikiem. Można wybierać spośród różnych wersji językowych. Bilet do podziemi najlepiej wcześniej zarezerwować, gdyż zainteresowanie w sezonie jest ogromne. Do wyboru mamy trasę turystyczną (klasyczną, z wejściem przez szyb Daniłowicza) lub górniczą. Trasa górnicza została niedawno otworzona, ale prowadzi do starszej części kopalni. Zejście na tę trasę odbywa się poprzez szyb Regis, który znajduje się w centrum miasta. Trasa jest interaktywna, ale przez to bardziej wymagająca i dostępna dla turystów od 10 roku życia.
Jeśli, tak jak większość turystów, zdecydujemy się na przejście trasy turystycznej, to na początek czeka nas zejście w dół, po 380 schodach (a na trasie po kolejnych 400). Po zejściu schodami będziemy przez blisko 3 godziny wędrować poprzez solne korytarze i komnaty. Najpiękniejszą z komnat jest kaplica św. Kingi ozdobiona dziełami sztuki w całości wykonanymi z soli. W kaplicy, w każdą niedzielę, wczesnym rankiem odprawiana jest ogólnodostępna msza święta. Dobrze wiedzieć, że jeśli, jednak wybierzemy trasę górniczą do kaplicy nie dotrzemy, ponieważ trasy te nie łączą się.
Kopalnia nietypowo
Jeżeli klimatyczne wnętrza kopalni przypadną nam do gustu, warto zaznaczyć, że odbywają się tam liczne imprezy np. bal sylwestrowy. W podziemiach można zorganizować również ślub wraz z weselem lub romantyczne zaręczyny.
Kopalnia oferuje również atrakcję dla ciała i ducha – noclegi pod ziemią. Osoby lubiące nietypowe miejsca powinny być zachwycone. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja takiego nocnego pobytu. Zapisani uczestnicy zbierają się około 19, pod szybem Regis i zjeżdżają na noc do komory Stajnia Gór Wschodnich (która przed laty rzeczywiście służyła za stajnię dla pracujących pod ziemią koni). Nocleg w kopalni to nie tylko niezwykłe przeżycie, ale i świetny sposób na podreperowanie układu oddechowego. Powietrze jest tam wolne od wszelkich zanieczyszczeń i alergenów, i dodatkowo pełne cennych minerałów.
Co innego w Wieliczce
W ostatnich latach zarówno Kopalnia Soli „Wieliczka” jak i samo miasto wychodzą do turystów z licznymi propozycjami, które sprawiają, że warto je odwiedzić. W czasie wycieczki do Wieliczki (Wieliczka tour), oprócz kopalni, warto zobaczyć również:
- Tężnię solankową w sąsiadującym z kopalnią parku św. Kingi. Tężnia to ciekawa architektonicznie konstrukcja. Wydobywana z podziemi, lecznicza woda solankowa spływa po ścianach tężni roztaczając wokół prozdrowotną mgiełkę. Częste odwiedziny w tężni poleca się zwłaszcza dzieciom i osobom z chorobami układu oddechowego.
- Średniowieczny Zamek Żupny wraz z Muzeum Żup Krakowskich (zwiedzając kopalnię bilet do muzeum mamy w cenie), w którym znajduje się m.in. największa na świecie i zaskakująco ciekawa kolekcja solniczek.
- Miasteczko Ruchu Drogowego dla dzieci (ul. Jedynaka). Na dość dużym terenie odwzorowano ulice wraz z wszelkimi szczegółami, tak żeby dzieci i młodzież mogły w bezpiecznych warunkach uczyć się zasad ruchu drogowego. Zaraz obok znajduje się plac zabaw i skate-park. Całość jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich chętnych.
Każdy kto odwiedzi Wieliczkę powinien docenić urok małego, lecz zadbanego miasta oraz aurę jego wielowiekowej tradycji i historii.