Noworodki i niemowlęta odznaczają się wyjątkowo wrażliwą skórą, która wymaga starannej pielęgnacji. Musi ona bowiem przyzwyczaić się do nowego środowiska, innego niż w łonie matki. Łuszcząca się skóra noworodka to jedna z przypadłości, które pojawiają się w pierwszych tygodniach jego życia. Najczęściej nie jest to problem, który utrzymuje się przez dłuższy czas, jednak warto wiedzieć, jak odpowiednio zadbać o skórę malucha.

Dlaczego niemowlęta mają często suchą skórę?

Dziecko rozwijając się w łonie matki przebywa nieustannie w wodnym środowisku nawilżającym jego skórę w sposób naturalny. Po przyjściu na świat noworodek nie ma jej jeszcze w pełni ukształtowanej podobnie do osób dorosłych. Sucha skóra u niemowlaka pojawia się więc w wyniku zachodzących w niej jeszcze po narodzinach zmian. Stopniowo dostosowuje się do warunków panujących w innym otoczeniu. Miękka i delikatna skóra niemowląt dużo szybciej wchłania wilgoć, ale też równie szybko potrafi ją utracić, dlatego odpowiednia pielęgnacja jest tak istotna zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Jak zadbać właściwie o skórę niemowlęcia?

Łuszcząca się naskórek pojawia się bardzo często u dzieci urodzonych po terminie, u których występuje tzw. efekt praczki. Skóra, zwłaszcza na stopach, wnętrzach dłoni czy twarzy jest wtedy nieco bardziej pomarszczona na skutek dłuższego kontaktu z wodami płodowymi. Jej złuszczanie się jest normalną przypadłością, która mija po kilku tygodniach samoczynnie. W tym czasie warto jednak wiedzieć, czym smarować i jak pielęgnować malucha.

Po powrocie do domu ze szpitala położniczego można już bez większych obaw rozpocząć wdrażania codziennego rytuału kąpieli i pielęgnacji przygotowującej dziecko do snu. Dla wielu rodziców to nie tylko możliwość zadbania o wrażliwą skórę noworodka, ale także jeden z najlepszych momentów do budowania więzi między nimi a dzieckiem. Stały, codzienny rytuał kąpieli, a następnie smarowania ciała dziecka specjalnymi pielęgnującymi oliwkami, jak oliwka JOHNSON’S® Baby opracowana specjalnie z myślą o noworodkach, wycisza dziecko i pozwala mu spokojniej zasnąć. Oliwka może być wsmarowana lub delikatnie wklepana w jeszcze lekko wilgotną skórę dziecka po kąpieli, dzięki czemu znakomicie się wchłonie i stworzy specjalną barierę ochronną zapobiegającą wysuszaniu. Przy jej użyciu można także w pierwszych miesiącach życia dziecka wykonywać delikatny masaż rozluźniający, który często okazuje się zbawienny dla dzieci, zwłaszcza mających problemy z kolkami i zasypianiem.