W procesie automatyzacji techniki cięcia systemowe piły tarczowe odgrywają bardzo istotną rolę. Dzięki nim można uzyskać dużo wyższą wydajność, a co za tym idzie – również i efektywność procesu cięcia. O wyjątkowości tych rozwiązań świadczy m.in. to, że mają one olbrzymie znaczenie w trakcie cięcia rur i profili stalowych, a więc elementów dość trudnych do przecięcia za pomocą konwencjonalnych narzędzi.

Elastyczne i funkcjonalne rozwiązania

W związku z tym, że systemowe piły tarczowe występują w różnych wariantach i odmianach, istnieje możliwość ich dostosowania do konkretnych warunków pracy, a także do kształtu ciętego materiału. Co ważne, mogą one również stać się ważnym elementem znacznie bardziej rozbudowanych systemów, które uzupełnione są np. w narzędzia do gratowania. Systemowe piły tarczowe zostały tak zaprojektowane, by umożliwić użytkownikowi możliwość cięcia rur o dowolnym kształcie, czy też materiale wykonania. Za pomocą tych narzędzi można np. ciąć rury stalowe, miedziane, a także struktury wykonane z różnych odmian tworzyw sztucznych. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie konieczna jest optymalizacja procesu cięcia z uwzględnieniem powtarzalności uzyskanych wymiarów.

Zoptymalizowany proces = duża wydajność

Z technologicznego punktu widzenia cięcie rur piłami tarczowymi jest procesem mało skomplikowanym. Rury przeznaczone do cięcia są umiejscawiane na specjalnych podajnikach, dzięki którym element roboczy może przycinać je zgodnie z wymogami technologicznymi. W razie potrzeby można je również szczotkować i myć, aczkolwiek decyzja należy tu wyłącznie do klienta. Co ważne, wszystkie te czynności mogą być realizowane jako jeden proces technologiczny, co przedkłada się na wzrost efektywności pracy do – bagatela – 10 000 sztuk na godzinę. Warto zauważyć, że mimo tak dużej wydajności, cięcie rur piłami tarczowymi pozwala uzyskać maksymalną powtarzalność uzyskanego wymiaru.

Piły tarczowe i ich zalety

Na korzyść pił tarczowych przemawia również sama technologia cięcia, która spełnia najwyższe wymogi dotyczące jakości pozyskiwanych detali. Cięcie piłami tarczowymi to nie tylko duża wydajność, ale też możliwość uzyskiwania detali o idealnie przyciętej powierzchni. Brak ostrych krawędzi, pozostałości wiórów, czy też innych uszkodzeń mechanicznych sprawia, że dalsza obróbka tych elementów jest dużo łatwiejsza i prowadzi do ograniczenia zużycia narzędzi tnących.

Podsumowując, cięcie za pomocą systemowych pił tarczowych jest dużo łatwiejsze i efektywniejsze. Mało tego! Jest to technologia przyszłości, na którą stawia coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych.