Zmagania na arenie lekkoatletycznej cieszą się dużym zainteresowaniem kibiców. Pobijanie rekordów i niekiedy nadludzkie możliwości sportowców wzbudzają podziw i rozbudzają nadzieje. Ta forma rywalizacji obejmuje wiele dyscyplin, dlatego każdy kibic z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zawody lekkoatletyczne odbywają się na stadionach lub na halach, co pozwala cieszyć się kibicowaniem najlepszym zawodnikom przez cały rok.

Konkurencje lekkoatletyczne

Mają one swój początek już w czasach pradawnych. Związane są z podstawowymi zachowaniami ludzkimi, które były trenowane od wieków. Biegi, skoki przez przeszkody, rzuty – to właśnie one stały się podstawą do pojawienia się konkurencji lekkoatletycznych, które obecnie obejmują:

  • biegi (sprinty, średnie, długie, przez płotki, maratony, chód)
  • rzuty (oszczepem, młotem, dyskiem, pchnięcie kulą)
  • skoki (wzwyż, w dal, trójskok, o tyczce)
  • wieloboje

Mistrzostwa są organizowane z podziałem na płeć, a także na wiek. Można swoją karierę rozpocząć w kategorii juniorów, aby następnie kontynuować ją w kategorii seniorów. Przyjmuje się, że przedział wiekowy seniorów obejmuje od 23 do 35 roku życia. Jedną z największych imprez sportowych, do których przygotowują się najbardziej zawodnicy, jest z pewnością Olimpiada Letnia, gdzie mogą oni powalczyć o medale. Na tej imprezie sportowcy rywalizują aż w 44 konkurencjach, a najważniejsze wiadomości sportowe na bieżąco przekazywane są w serwisach sportowych.

Jak stać się lekkoatletą

Wielu rodziców marzy o tym, aby ich dzieci stanęły kiedyś na wielkich arenach lekkoatletycznych i osiągały sukcesy. Niektóre z dyscyplin, takie jak bieganie lub skok w dal są dostępne bez wielkich nakładów finansowych. Trenowanie może odbywać się w szkole lub na dodatkowych zajęciach. Jeśli dziecko wykazuje predyspozycje w danej dziedzinie, warto zacząć od budowania wytrzymałości. Systematyczne treningi dają możliwość młodym ludziom, aby kiedyś, jak ich idole stanęli na najwyższym stopniu podium zawodów lekkoatletycznych.