Koty należą do zwierząt domowych, których średnia długość życia jest stosunkowo wysoka – i stale rośnie. Ma na to wpływ rozwój medycyny weterynaryjnej oraz coraz większa świadomość opiekunów, odnośnie prawidłowej diagnostyki i profilaktyki ewentualnych schorzeń. Niebagatelny wpływ na zdrowie i komfort kota ma żywienie, które powinno być indywidualnie dostosowane do jego potrzeb.

Dlaczego to ważne, aby zwracać uwagę na skład

Łatwo domyślić się jaki skutek ma karmienie swojego zwierzęcia pożywieniem niskiej jakości – będzie to prowadziło do nadwagi i braków w zakresie niezbędnych mikroelementów. Kot nie zakomunikuje nam, że karma jest niedobra, jednak w trosce o jego zdrowie, należy postawić wyłącznie na żywność wysokiej jakości. Właścicielowi pozwoli to na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy w przyszłości – na konieczności leczenia weterynaryjnego związanego z chorobami wynikającymi ze złej diety (między innymi powszechne choroby nerek oraz encefalopatia wątrobowa), a kotu poprawi komfort życia i ograniczy stres, nieodłącznie związany z leczeniem i koniecznością wykonywania zabiegów.

Karma dla kota – najważniejsze składniki

Najistotniejsze w żywieniu kota jest białko. Najlepiej przyswajalne jest białko pochodzenia zwierzęcego, a przy wyborze karmy, warto zwracać uwagę na poziom jego strawności – powinno ono znajdować się w przedziale 80-90 procent. Ważnym aminokwasem dla kotów jest tauryna, odpowiadająca za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i rozrodczego. Karma powinna cechować się dużą ilością kwasów tłuszczowych, a także składników takich jak cynk, L-karnityna, wapń i fosfor, oraz witaminy – szczególnie z grupy D, C, E i A, odpowiadające między innymi za odporność, wzrok i sierść kota.

Jak wybrać karmę

Ponieważ koty są zwierzętami, które stosunkowo często cierpią alergie pokarmowe (najczęściej występuje nietolerancja glutenu pszennego lub poszczególnych białek), po zdiagnozowaniu problemu należy postawić na specjalne karmy hipoalergiczne, pozbawione drażniącego składnika. Karma dla kota powinna być również dostosowana pod kątem wieku osobnika, poszczególnych schorzeń (np. problemów z nerkami, wątrobą) lub występowania otyłości, będącej szczególnie powszechnym zjawiskiem po zabiegach sterylizacji i kastracji. Dla zwierząt nieobciążonych żadnymi specyficznymi chorobami dobrym wyborem będzie wysokiej jakości karma bytowa. Zapraszamy do sprawdzenia oferty, którą posiada sklep Weterynaryjny.pl – zapewniamy, że znajdą Państwo dobre produkty dla swojego kota, niezależnie od jego wieku, stanu zdrowie i rasy – kup już dziś na: https://weterynaryjny.pl/karmy-bytowe-c-4_18.html