Specjalne materiały, na które można nanosić różnego rodzaju informacje, takie jak kody kreskowe, logo firmy, jej dane teleadresowe, krótki slogan reklamowy czy inną grafikę to nic innego jak folie termotransferowe. To cienkie taśmy wykonane z poliestru, które powlekane są barwnikiem. Tego typu produkty można wykorzystywać na wielu materiałach, takich jak papier i karton, różnego rodzaju folie i tkaniny. Folie można aplikować na odzież ochronną i roboczą oraz na rozmaite elementy wyposażenia, takie jak buty, czapki, czy rękawice.

Jakie są rodzaje taśm termotransferowych

Możemy wyróżnić parę rodzajów folii. Woskowe wykorzystuje się do znakowania etykiet papierowych, które mogą być powlekane lub niepowlekane. Folie woskowo-żywiczne służą do zadruku etykiet z papieru, a także do tych wykonanych z niektórych materiałów syntetycznych. Żywicznymi również naniesiemy nadruk na powlekane i niepowlekane etykiety z papieru oraz etykiety z materiałów syntetycznych, takich jak PVC, PET, PP, PE, zaś taśmy do tłoczeń nadają się do stosowania na różnych powierzchniach, np. podłożach papierowych, winylowych, nylonu czy skórze, a także do zadruku na podłożach zawilgoconych lub marznących. Na szczególną uwagę zasługują folie termotransferowe odblaskowe i matowe.

Czym są folie odblaskowe termotransferowe

To specjalne materiały, które aplikuje się na odzież, przeznaczoną do zadań specjalnych. Ubrania dla strażaków, wojska, policji, sportowców czy pracowników drogowych powinny zapewniać dobrą widoczność i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki takim foliom, posiadającym doskonałe właściwości odblaskowe, pracownicy są doskonale widoczni już z daleka. Tego rodzaju materiały są chętnie wykorzystywane dzięki ich dostępności w najróżniejszych kolorach i szerokościach, co sprawia, że można je idealnie dopasować do specyfiki branży danego przedsiębiorcy. Na rynku dostępne są taśmy elastyczne, ognioodporne, z dodatkową powłoką klejową do kłopotliwych tkanin czy do tkanin powlekanym poliuretanem. Wykorzystuje się je w produkcji odzieży roboczej, sportowej, dla służb mundurowych.

Folie termotransferowe matowe

Aplikuje się je najczęściej na odzież reklamową, taką jak kurtki, kamizelki, bluzki i koszule. Dzięki ich wykorzystaniu można znakować ubrania i nanosić na nich logo firmy lub inną grafikę. Służą do aplikacji na różnego rodzaju tkaniny, zarówno jasne, jak i ciemne. Dzięki temu, że są wycinane ploterem tnącym i specjalnej technice, która polega na wycinaniu dowolnej grafiki z taśmy termotransferowej, można uzyskać logo ploterowe o rozmaitych kształtach. Nadruk nanoszony przy pomocy takiej folii – zwanej fleksem – jest wytrzymały, trwały i atrakcyjnie się prezentuje.