Kiedy człowiek pierwotny zamieszkał w jaskini, sprowadził do niej światło w postaci ogniska. Rozwiązało to wiele z jego problemów. Teraz w przytulnych, pięknych, nowoczesnych mieszkaniach, w niczym nieprzypominających górskich jam czas na rewolucję w oświetleniu – pora na żarówki ledowe.

Co to takiego? LED (Light Emitting Diode) to nic innego jak określenie diody elektroluminescencyjnej. Oświetlenie LED to niezwykle nowoczesne, ekologiczne źródło światła. Wprawdzie pojedyncza dioda posiada dość małą moc, jednak konstrukcje oświetlenia mogą być niezwykle złożone. Oznacza to, że można używać nawet kilkudziesięciu LED’ów jednocześnie, co nie uszczupli domowego budżetu. Wręcz przeciwnie – są one niezwykle energooszczędne. Co więcej, charakteryzuje je wyjątkowa trwałość. Czas pracy, jaki wykazują żarówki ledowe szacuje się na 100 000 godzin, zaś zwykłej żarówce przypisuje się około 1000 do 2000 godzin.

Jak to działa? Dioda LED stanowi element półprzewodnikowy, składający się z dwóch rodzajów elektrod – z nadmiarem oraz niedoborem elektronów.  Kiedy przyłoży się napięcie, posiadany nadmiar energii emitowany jest w postaci światła. Co ciekawe, dioda LED świeci jedynie wąską częstotliwością fali świetlnej, a więc w określonym kolorze (przykładowo na czerwono, zielono, żółto). Biały kolor uzyskiwany jest poprzez wykorzystanie niezwykle interesującego zjawiska. W jednej obudowie zamyka się diody świecące w trzech podstawowych kolorach  – czerwonym, niebieskim oraz zielonym, by te mieszając się, dały efekt światła białego.